Privyrobte si ako respondent – vypĺňaním on-line dotazníkov

14.02.2012 11:52

 

Respondent je definovaný ako osoba, ktorá sa zúčastňuje ankety, alebo dotazníkového prieskumu. Odpovedá na otázky zadané anketárom či už osobne, telefonicky, alebo elektronicky (cez internet).

Na Slovensku funnguje viacero spoločností, ktoré realizujú pre svojich klientov (zadávateľov) rôzne ankety a prieskumy trhu či verejnej mienky. Mnohé z nich Vám za Váš názor zaplatia, pričom dotazník môžete vypĺňať v pohodlí domova, v čase,  keď Vám to vyhovuje.

 

Ako to celé teda funguje?

 

Zaregistrujete sa na webových stránkach niektorej zo spoločností zaoberajúcej sa prieskumom trhu. Vyplníte požadované osobné údaje, prípadne predpísané vstupné dotazníky, ktoré pomáhajú segmentovať respondentov a teda vedú k cielenému zasielanieu dotazníkov vhodným respondentom. A potom už len čakáte na dotazník.stránkach

Pred každým prieskumom Vám danná spoločnosť zašle informáciu e-mailom, alebo sms správou o zaradení do prieskumu. Tiež tam väčšinou nájdete stručný popis o aký prieskum sa jedná, výšku odmeny, ktorú za korektné vyplnenie dotazníka dostanete a termín do kedy je potrebné dotaník vyplniť. Zväčša máte na to niekoľko dní, ale odporúčame dotazník vyplniť čo najskôr, nakoľko prieskum môže byť ukončený predčasne v prípade, že sa naplní požadovaná vzorka respondentov.

Prieskum sa može týkať čohokoľvek. Môžte ísť o prieskum k pripravovanej reklame na nový produkt, k tomu aké bankové služby využívate, alebo napríklad aké jogurty kupuje najradšej či najčastejšie….

Dĺžka vyplnenia dotazníka závisí od jeho náročnosti, väčšinou sa pohybuje v rozpätí 5 – 20 minút od čoho sa potom odvíja aj výška odmeny.

 

Aký je odmňovací system?

Odmeňovací systém je u každej spoločnosti iný. Niektoré Vám vyplatia hotovosť priamo na Váš účet, prípadne na paypal účet, u iných zbierate za každý vyplnený dotazník body, ktoré si potom môžete vymeniť za nákupné či zľavové poukážky na nákup rôznych tovarov a služieb.  Sú aj také spoločnosti, ktoré Vám umožnia si za nazbierané body vybrať niektorý z darčekov v ich katalógu alebo body zmeniť na hotovosť a tú venovať na dobročinné účely.

 

Súvisia s tým nejaké poplatky?

Väčšina spoločností garantuje, že registrácia a prípadné ukončenie spolupráce sú bezplatné a bez akýchkoľvek ďalších záväzkov. Zoznam spoločností pôsobiacich na Slovensku, ktoré nevyžadujú žiadne poplatky nájdete v rubrike Vypĺňanie dotazníkov

 

Súvisiace články:

Vypĺňanie dotazníkov