Voda z vodovodu verzus balená voda

23.02.2012 13:57

Klasický obrázok z hypermarketu. Zákazník vyberá z nákupného vozíka ťažké balenie šiestich fliaš, ukladá na pás pri pokladni a platí. Platí za vodu zabalenú v plaste. Ovplyvnený reklamami, okolím prípadne z vlastného presvedčenia volí balenú vodu v plaste pred vodovodnou vodou. Koná správne? Má zmysel kupovať balenú vodu? Je kvalitnejšia ako voda z vodovodu?

Odpoveď záleží od toho, koho sa opýtate. Iné vám povie predstaviteľ Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a iné distribútor vodných filtrov prípadne predajca zdravých fliaš. :)

Ponúkame vám fakty a zopár odporúčaní. Názor si vytvorte sami.

 

Fakty:

 • meter kubický vody (1 m3) = 1000 litrov vody
 • priemerná cena 1000 litrov (1 m3) pitnej vody z vodovodu = 1,20 Eur
 • priemerná cena 1000 litrov balenej/minerálnej vody = 333 Eur (priemerná cena 1,5 litrovej fľaše minerálky = 0,50 Eur)
 • dospelý človek, vážiaci približne 70 kilogramov, by mal vypiť 2 - 3 litre vody denne, tj. 730 - 1095 litrov ročne

 

 Čo z toho vyplýva:

 • ak vypijete priemerne 1 liter vody denne, ušetríte za rok pitím vodovodnej vody cca 120 Eur
 • ak vypijete priemerne 2 litre vody denne, ušetríte za rok pitím vodovodnej vody cca 240 Eur
 • ak vypijete priemerne 3 litre vody denne, ušetríte za rok pitím vodovodnej vody cca 360 Eur

 

 Kvalita vody

 

Zaujímavosť: Najpredávanejšou balenou vodou v USA je Aquafina (výrobca Pepsi) s 13-percentným trhovým podielom. Druhá v poradí je Dasani (výrobca Coca Cola) s 11-percentným trhovým podielom. Obe vody pochádzajú z komunálnych vodných zdrojov; inými slovami dve najpredávanejšie značky balenej vody v USA obsahujú obyčajnú vodovodnú vodu zabalenú do plastových fliaš.
Coca Cole patrí slovenská značka balených vôd Bonaqua, Pepsi vlasntní značku vody Toma Natura...

Fakty: Za všetko hovoria výsledky testu, ktorý vykonala na balených vodách a vodovodnej vode v Čechách česká nezisková organizácia Občanské sdružení spotřebitelů TEST. Tu nájdete popis testu a podrobné výsledky testu. Okrem iného sa tam dočítate aj to, že testované balené vody Sagauro (reťazec Lidl), Euroshopper (reťazec Hypernova), Toma Natura a iné obsahovali nadmerné množstvo baktérii, alebo že testovaná balená voda Bonaqua obsahovala nedovolenú cudzorodú organickú látku Benzopyrén...

 

 Ekológia

 

Fakty:

 • na celom svete sa ročne vypije cez 200 000 000 000 litrov balenej vody
 • len 20% všetkých plastových fliaš sa recykluje, zvyšných 80% skončí na smetiskách, v prírode, v oceánoch ...
 • v USA 40% balených vôd pochádza z komunálnych vodných zdrojov; inými slovami: až 40% balených vôd obsahuje vodovodnú vodu!

 

Odporúčania

 • Overte si kvalitu vašej vody z vodovodu. Ak máte vodu z verejného vodovodu, mala by byť zdravotne a hygienicky bezchybná, no často krát o kvalite dodávky rozhoduje kvalita sietí. S požiadavkou na zistenie kvality pitnej vody sa možno obrátiť na akékoľvek akreditované laboratórium pre vyšetrenie pitnej vody. V rámci platených služieb vykonávajú odbery a vyšetrenie pitnej vody napr. Úrady verejného zdravotníctva, Výskumný ústav vodného hospodárstva, vodárenské spoločnosti a súkromné laboratóriá.
 • Ak je vaša vodovodná voda v poriadku, nechajte si ju každý rok opäť prekontrolovať. Kvalita vodného zdroja a sieti sa môže rokmi meniť.
 • Nepoužívajte na svoj obľúbený nápoj PET fľašu a už vôbec nie viackrát použitú. PET fľaše sú určené na jednorázové použitie a čím viac ju používate, tým väčšie je riziko vylúčenia zdraviu škodlivých ftalátov z plastu do tekutiny.
 • Zaobstarajte si náhradu za plastovú fľašu v podobe sklenenej alebo nerezovej fľaše, ktoré sú ekologické a nezaťažujú životné prostredie tak ako plastové fľaše. Noste ju stále so sebou a pravidelne ju čistite.
 • Ak máte možnosť voľby, zvoľte si sklo pred plastom nielen pri nápojoch ale aj pri uskladnení potravín.
 • Je cítiť vo vašej vode z kohútika chlór? Nalejte ju do sklenenej karafy a nechajte ju nezakrytú odstáť v chladničke na niekoľko hodín. Chlór z vody postupne vypŕcha.
 • Ak sa aj napriek všetkému nechcete vzdať svojej obľúbenej značky balenej vody alebo minerálky, dajte radšej prednosť sklenenej fľaši. Niektorí výrobcovia dodávajú svoju vodu aj v sklenených fľašiach.
 • Používajte sedliacky rozum. Pite radšej vodu z rôznych zdrojov, ako len jeden druh. Dajte si občas minerálku, inokedy vodovodnú vodu, niekedy si ju môžete aj prefiltrovať. Nezabúdajte, všetkého veľa škodí. Na zdravie!

Zdroj:  www.zdraveflase.sk

 

 

Súvisiace články:

Ako šetriť vodou v domácnosti?

Ako ušetriť pri nákupe potravín

Ako ušetriť na poistení

 

 

Diskusná téma: Voda z vodovodu verzus balená voda

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok